Recap

Licensed to Army Westpoint              HY-TEK's Meet Manager 4/7/2012 02:11 PM
                           Army vs. Navy - 4/7/2012                            
                                West Point, NY                                 
                                    Results                                    
 
Event 1  Women Long Jump
===============================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
Finals
  1 Sluzewicz, Melanie           Navy                   5.50m      5.51m   3.6  18-01.00   5   
  2 Scales, Christine            Navy                   5.50m      5.50m   3.3  18-00.50   3   
  3 Majchrzak, McKenzie          Army                   5.17m      5.47m   4.5  17-11.50   2   
  4 Barnum, Sarah                Navy                   5.48m     x5.29m   2.9  17-04.25 
  5 Christian, Crystal           Army                   5.46m      5.03m   5.1  16-06.00   1   
  6 Danilack, Lindsey            Army                   4.81m     x4.63m   4.2  15-02.25 
 
Event 3  Women Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Phelps, Amanda               Navy                  56.41m     55.21m     181-02   5   
  2 Starr, Ella                  Navy                  48.64m     47.68m     156-05   3   
  3 Jeffcoat, Makeba             Army                  46.23m     46.63m     153-00   2   
  4 Guynn, Maressa               Navy                  49.60m    x37.13m     121-10 
  5 Anthony, Ashley              Army                  32.15m     22.46m      73-08   1   
 
Event 5  Women Pole Vault
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Kronshage, Jordan            Navy                   3.45m      3.50m   11-05.75   5   
  2 Neposchlan, Laurel           Army                   3.40m      3.35m   10-11.75   2.50
  2 Graham, Amanda               Navy                   3.30m      3.35m   10-11.75   2.50
  4 Evans, Caroline              Navy                   3.30m     x3.05m   10-00.00 
  5 Johnson, Christina           Army                   2.25m      2.15m    7-00.50   1   
 
Event 7  Women Shot Put
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Phelps, Amanda               Navy                  13.60m     13.47m   44-02.50   5   
  2 Onyema, Krystal              Army                  12.83m     13.05m   42-09.75   3   
  3 Allam, Lauren                Navy                  12.69m     12.76m   41-10.50   2   
  4 Anthony, Ashley              Army                  12.12m     12.63m   41-05.25   1   
  5 Brown, Teronda               Navy                  14.07m    x12.62m   41-05.00 
  6 Olatunde, Azeezat            Army                  11.62m    x11.67m   38-03.50 
 
Event 9  Women Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Membreno, Alix               Navy                  46.00m     41.99m     137-09   5   
  2 Bradway, Bonny               Army                  41.49m     40.51m     132-11   3   
  3 Odunze, Chisom               Army                  38.37m     38.61m     126-08   2   
  4 Guynn, Maressa               Navy                  38.34m     35.59m     116-09   1   
  5 Poulin, Katherine            Navy                  37.73m    x35.46m     116-04 
  6 Kratz, Rebecca               Army                  37.22m    x34.53m     113-03 
 
Event 11  Women Triple Jump
===============================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Onyema, Krystal              Army                  10.38m     11.41m   2.8  37-05.25   5   
  2 Ross, Jarietta               Army                  11.30m     11.32m   3.4  37-01.75   3   
  3 Barnum, Sarah                Navy                  11.07m     11.18m   3.9  36-08.25   2   
  4 Hutchinson, Sarah            Navy                  10.81m     10.66m   5.5  34-11.75   1   
  5 Carpenter, Lauren            Navy                  10.41m     x9.87m   4.5  32-04.75 
  6 Miller, Brianna              Army                             x9.43m   4.3  30-11.25 
 
Event 13  Women Discus Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Allam, Lauren                Navy                  46.12m     47.20m     154-10   5   
  2 Waggoner, Jessica            Army                  46.44m     45.54m     149-05   3   
  3 Brown, Teronda               Navy                  45.10m     44.64m     146-05   2   
  4 Olatunde, Azeezat            Army                  35.18m     39.09m     128-03   1   
  5 Guynn, Maressa               Navy                  41.41m    x39.02m     128-00 
  6 Anthony, Ashley              Army                  39.63m    x38.53m     126-05 
 
Event 15  Women High Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Smith, Kristin               Navy                   1.72m      1.75m    5-08.75   5   
  2 Majchrzak, McKenzie          Army                   1.68m      1.70m    5-07.00   3   
  3 Ffrench, Veronica            Navy                   1.70m      1.60m    5-03.00   1.50
  3 Miller, Brianna              Army                   1.60m      1.60m    5-03.00   1.50
  5 Johnson, Christina           Army                   1.68m     x1.55m    5-01.00 
  5 Sluzewicz, Melanie           Navy                   1.65m     x1.55m    5-01.00 
 
Event 17  Women 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Cline, Dayna                 Army                11:38.36   11:07.16    5   
  2 Blair, Christina             Navy                11:19.34   11:14.48    3   
  3 West, Jennifer               Army                11:31.45   11:17.60    2   
  4 Taylor, Katie                Navy                11:08.14   11:17.87    1   
  5 Prakel, Mary                 Army                11:27.08  x11:37.80  
  6 Zell, Madeline               Navy                11:24.77  x11:42.20  
 
Event 19  Women 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Navy  'A'                                           47.95      48.24    5   
     1) McFadden, Colleen               2) Ffrench, Veronica              
     3) Smith, Kristin                  4) Murph, Mansfield               
  2 Army  'A'                                           48.57      55.35    3   
     1) Love, Kaitlyn                   2) Reid, Samantha                 
     3) Roose, Katherine                4) Donarski, Katrina              
 
Event 21  Women 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Palacio, Jess                Navy                 4:30.00    4:31.15    5   
  2 Prahl, Chelsea               Army                            4:40.34    3   
  3 Junta, Lisa                  Army                 4:39.88    4:43.15    2   
  4 King, Rachel                 Army                 4:48.00   x4:45.16  
  5 Arnone, Maria                Navy                 4:45.00    4:50.26    1   
  6 Miller, Paige                Navy                           x4:52.70  
 
Event 23  Women 100 Meter Hurdles
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Love, Kaitlyn                Army                   14.53      14.19   4.7   5   
  2 Aitken, Ashley               Navy                   14.69      14.27   4.7   3   
  3 Johnson, Christina           Army                   15.74      15.05   4.7   2   
  4 Lang, Leah                   Army                   16.58     x15.68   4.7 
  5 Graham, Amanda               Navy                   16.18      15.69   4.7   1   
  6 White, Daphne                Navy                   18.06     x16.62   4.7 
 
Event 25  Women 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Donarski, Katrina            Army                   57.08      57.53    5   
  2 Murph, Mansfield             Navy                   56.98      57.90    3   
  3 Druggan, Natasha             Navy                   58.46      58.43    2   
  4 Gordon, Ashley               Army                   59.20    1:01.60    1   
  5 Collins, Jillian             Army                   59.80   x1:01.95  
  6 Minker, Raychel              Navy                 1:02.12   x1:03.50  
 
Event 27  Women 100 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Ridgway, Jessica             Navy                   12.33      12.22   3.3   5   
  2 Ffrench, Veronica            Navy                   12.65      12.23   3.3   3   
  3 McFadden, Colleen            Navy                   12.61     x12.51   3.3 
  4 Reid, Samantha               Army                   12.86      12.76   3.3   2   
  5 Roose, Katherine             Army                   12.81      12.81   3.3   1   
  6 Christian, Crystal           Army                   12.14     x12.98   3.3 
 
Event 29  Women 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Palacio, Jess                Navy                 2:05.42    2:13.98    5   
  2 Cuthbert, Shannon            Navy                 2:14.58    2:16.23    3   
  3 Dowdy, Shalala               Army                 2:16.00    2:17.49    2   
  4 Comfort, Jennifer            Army                 2:17.50    2:22.13    1   
  5 Carl, Samantha               Navy                           x2:22.61  
  6 Sutherland, Allie            Army                 2:18.00   x2:23.08  
 
Event 31  Women 400 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Smith, Kristin               Navy                 1:10.31    1:04.23    5   
  2 Love, Kaitlyn                Army                 1:05.44    1:04.42    3   
  3 Bernhart, Sarah              Navy                 1:06.20    1:05.33    2   
  4 Payne, Stephanie             Navy                 1:09.27   x1:07.38  
  5 Danilack, Lindsey            Army                 1:07.76    1:08.01    1   
  6 Niemiec, Jessica             Army                           x1:09.99  
 
Event 33  Women 200 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Ffrench, Veronica            Navy                   25.66      25.67   2.3   5   
  2 McFadden, Colleen            Navy                   25.91      25.91   2.3   3   
  3 Roose, Katherine             Army                   26.40      26.15   2.3   2   
  4 Reid, Samantha               Army                   26.21      26.17   2.3   1   
  5 Littlejohn, Arabia           Navy                   26.08     x26.31   2.3 
  6 Johnson, Christina           Army                   26.80     x27.26   2.3 
 
Event 35  Women 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Junta, Lisa                  Army                17:15.97   17:11.49    5   
  2 O'Donnell, Elizabeth         Army                17:16.04   17:20.21    3   
  3 Byrne, Brigid                Navy                17:06.17   17:35.41    2   
  4 Hebda, Mollie                Navy                17:37.10   18:06.02    1   
  5 King, Rachel                 Army                17:52.96  x18:15.28  
  6 Jensen, Emily                Navy                18:00.15  x18:16.36  
 
Event 37  Women 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Navy  'A'                                         3:51.04    3:59.09    5   
     1) McFadden, Colleen               2) Druggan, Natasha               
     3) Murph, Mansfield                4) Littlejohn, Arabia             
  2 Army  'A'                                         3:58.00    4:04.30    3   
     1) Donarski, Katrina               2) Love, Kaitlyn                  
     3) Dowdy, Shalala                  4) Roose, Katherine               
 
                    Women - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
    1) Navy                       116        2) Army                       87