Recap

Licensed to Army Westpoint             HY-TEK's Meet Manager 4/14/2012 05:39 PM
                      Army 5 team meet  2012 - 4/14/2012                       
                                West Point, NY                                 
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Prakel, Mary                 Army                  11:21.17   10   
  2 Reist, Hannah                St. Francis           11:48.03    8   
 
Event 2  Men 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kennedy, Ryan                St. Francis            9:31.78   10   
  2 Lafontaine, Trevor           Army                   9:47.46    8   
 
Event 3  Women 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 St. Francis (Pa.)  'A'                                48.39   10   
     1) Johnson, Brittany               2) Jones, Maura                   
     3) Leach, Nicole                   4) Hurd, Alexis                   
  2 Binghamton  'A'                                       48.55    8   
     1) Conter, Jess                    2) Baum, Alexx                    
     3) Taussig, Emily                  4) Marrione, Jenna                
  3 Colgate  'A'                                          48.58    6   
     1) Atkinson, Alexandra             2) Minella, Alicia                
     3) Snell, Megan                    4) King-Prunty, Jamie             
  4 Army  'A'                                             49.22    4   
     1) Donarski, Katrina               2) Love, Kaitlyn                  
     3) Roose, Katherine                4) Reid, Samantha                 
 
Event 4  Men 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Army  'A'                                             42.35   10   
     1) Wilkes, Jason                   2) Taylor, Patrick                
     3) Cobbs, Brian                    4) Hoffman, Michael               
  2 St. Francis (Pa.)  'A'                                43.45    8   
     1) Forbes, Cedric                  2) Rusonis, Anthony               
     3) Armstead, Tony                  4) Connell, Issa                  
  3 Army  'B'                                            x43.67  
     1) Mezher, Nabil                   2) Jackson, Marcus                
     3) Green, Matthias                 4) Earnhardt, Brady               
 -- Binghamton  'A'                                         DNF  
     1) Veney, Chris                    2) Al-Doori, Zaid                 
     3) Ziegler, Eric                   4) Arnett, Cazal                  
 
Event 5  Women 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Simonson, Danika             Columbia               4:39.18   10   
  2 Williams, Caroline           Columbia               4:41.51    8   
  3 Harrington, Sophia           Columbia               4:43.18    6   
  4 Reilly, Trish                Columbia               4:43.73    4   
  5 King, Rachel                 Army                   4:44.22    2   
  6 Elliott, Abigail             Binghamton             4:44.49    1   
  7 Schustrom, Lexi              Columbia               4:46.63  
  8 Eagan, Sarah                 Columbia               4:47.09  
  9 Giantisco, Emma              Columbia               4:50.92  
 10 Chase, Samantha              Columbia               4:51.72  
 11 West, Jennifer               Army                   4:56.86  
 12 Kurz, Ashtin                 Army                   4:58.82  
 13 Norman, Leila                Columbia               5:00.25  
 14 Webster, Rebecca             St. Francis            5:01.61  
 15 Bridges, Calley              St. Francis            5:26.41  
 16 Benfer, Sara                 St. Francis            5:41.11  
 
Event 6  Men 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jones, Byron                 Columbia               3:52.68   10   
  2 Heck, Justin                 Columbia               4:01.13    8   
  3 Ross, Paul                   Columbia               4:01.55    6   
  4 Kellas, Andreas              Army                   4:01.74    4   
  5 Nix, Daniel                  Army                   4:02.19    2   
  6 Foley, Shaun                 St. Francis            4:05.23    1   
  7 Richmond, Colin              Columbia               4:10.94  
  8 Cook, Kyle                   Columbia               4:12.52  
  9 Stilley, Everett             Colgate                4:14.09  
 10 Moore, Eric                  Colgate                4:16.86  
 
Event 7  Women 100 Meter Hurdles
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Sullivan, Kaitlin            Binghamton               14.48  -1.2  1  10   
  2 Love, Kaitlyn                Army                     14.72  -1.2  1   8   
  3 Goldberg, Jessica            Binghamton               15.30  -1.2  1   6   
  4 Olusoga, Daniella            Binghamton               15.62  -0.4  2   4   
  5 Minella, Alicia              Colgate                  15.68  -1.2  1   2   
  6 Belluche, Emily              Colgate                  15.89  -1.2  1   1   
  7 Marrione, Jenna              Binghamton               16.41  -1.2  1 
  8 Lang, Leah                   Army                     16.59  -1.2  1 
  9 O'Dell, Alice                Binghamton               16.63  -0.4  2 
 10 Danilack, Lindsey            Army                     17.33  -0.4  2 
 
Event 8  Men 110 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Ryan, Thomas                 Army                     14.85  -1.7  10   
  2 Martin, Kyler                Army                     14.99  -1.7   8   
  3 Fuca, Jesse                  Binghamton               15.26  -1.7   6   
  4 Holland, James               Army                     15.56  -1.7   4   
  5 Conrad, Hayden               Army                     15.73  -1.7   2   
  6 Kittle, Christopher          Army                     15.80  -1.7   1   
  7 Nelson, Michael              Army                     16.09  -1.7 
  8 Taylor, Jason                Colgate                  16.14  -1.7 
 
Event 9  Women 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 King-Prunty, Jamie           Colgate                  57.33   1  10   
  2 Jones, Maura                 St. Francis              57.44   1   8   
  3 Kisel, Erika                 Binghamton               58.16   1   6   
  4 Staily, Christy              St. Francis              58.39   1   4   
  5 Klein, Kathleen              Binghamton               58.87   1   2   
  6 Johnson, Brittany            St. Francis              59.42   1   1   
  7 Atkinson, Alexandra          Colgate                  59.87   2 
  8 Snell, Megan                 Colgate                1:00.33   1 
  9 Gordon, Ashley               Army                   1:00.70   2 
 10 Dowdy, Shalala               Army                   1:00.78   2 
 11 Sutherland, Allie            Army                   1:01.57   2 
 12 Clark, Mallory               Binghamton             1:02.03   2 
 13 Vosteen, Katrina             St. Francis            1:02.58   2 
 14 Eicher, Catherine            Binghamton             1:02.85   3 
 15 Hartough, Meagan             Binghamton             1:03.27   3 
 16 Comfort, Jennifer            Army                   1:03.63   2 
 17 Moton, Elizabeth             Army                   1:04.27   2 
 18 Markovitch, Jessica          St. Francis            1:05.38   3 
 
Event 10  Men 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Jackson, Marcus              Army                     48.80   1  10   
  2 Kensy, Taylor                Army                     48.88   1   8   
  3 Keefer, Zach                 Binghamton               49.52   1   6   
  4 Green, Matthias              Army                     49.60   1   4   
  5 Wilson, Clyde                Army                     50.04   1   2   
  6 Forbes, Cedric               St. Francis              50.35   1   1   
  7 Kier, Nolan                  Columbia                 50.78   1 
  8 MacPherson, Ian              Army                     51.19   2 
  9 Armand, Charlie              Binghamton               51.35   2 
 10 Nieliwodski, Michael         Colgate                  51.71   2 
 11 Schnabl, Karl                Binghamton               52.04   2 
 12 Levitsky, Matthew            Colgate                  54.06   2 
 13 JU, Christopher              Colgate                  55.85   2 
 14 Myers, Owen                  Colgate                  56.98   2 
 
Event 11  Women 100 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Conter, Jess                 Binghamton               13.05  -2.0  10   
  2 Pope, Jovanna                Columbia                 13.22  -2.0   8   
  3 Reid, Samantha               Army                     13.36  -2.0   6   
  4 Roose, Katherine             Army                     13.38  -2.0   4   
  5 Luchsinger, Lisa             Binghamton               13.47  -2.0   2   
  6 Strother, Kori               Colgate                  13.53  -2.0   1   
 
Event 12  Men 100 Meter Dash
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Wilkes, Jason                Army                     11.15   0.4  1  10   
  2 Al-Doori, Zaid               Binghamton               11.29   0.4  1   8   
  3 Veney, Chris                 Binghamton               11.31   0.4  1   6   
  4 Ziegler, Eric                Binghamton               11.33   0.4  1   4   
  5 Hoffman, Michael             Army                     11.37   0.4  1   2   
  6 Lee, Junyoung                Army                     11.48   1.3  2   1   
  7 Mezher, Nabil                Army                     11.50   0.4  1 
  8 Traylor, Matt                Binghamton               11.54   1.3  2 
  9 Earnhardt, Brady             Army                     11.60   1.3  2 
 
Event 13  Women 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Simonson, Danika             Columbia               2:16.59   10   
  2 Haffner, Jennifer            St. Francis            2:17.34    8   
  3 Donarski, Katrina            Army                   2:18.13    6   
  4 Bauer, Nicole                Columbia               2:19.29    4   
  5 Collins, Jillian             Army                   2:20.55    2   
  6 Williams, Caroline           Columbia               2:22.40    1   
  7 Moylen, Arielle              Colgate                2:22.96  
  8 Chase, Samantha              Columbia               2:23.37  
  9 Levitt, Dana                 Binghamton             2:24.23  
 10 Nugent, Fiona                Binghamton             2:25.35  
 11 Hanrahan, Emily              Colgate                2:25.79  
 12 Hinton, Shavonna             Binghamton             2:26.93  
 13 Giantisco, Emma              Columbia               2:28.84  
 14 Kates, Kiki                  Colgate                2:40.72  
 -- Harrington, Sophia           Columbia                   DNF  
 
Event 14  Men 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jones, Christopher           Army                   1:52.59   10   
  2 Metivier, Timothy            Colgate                1:53.52    8   
  3 Donley, Brendan              Columbia               1:53.59    6   
  4 Woode, Denzel                Columbia               1:54.73    4   
  5 Jones, Byron                 Columbia               1:55.35    2   
  6 Kovalczyk, Billy             Columbia               1:56.03    1   
  7 Boucher, Mitchell            Colgate                1:56.05  
  8 DuBois, Ryan                 St. Francis            1:57.13  
  9 Meadows, Tyree               Army                   1:58.19  
 10 Foster, Lloyd                St. Francis            1:58.22  
 11 O'Loughlin, Brendan          Columbia               1:58.51  
 12 Oliva, Stefan                Colgate                1:58.56  
 13 Avalos, Raul                 Binghamton             1:59.11  
 14 Brown, Swasey                Army                   1:59.64  
 15 Schieck, Michael             Binghamton             2:01.04  
 16 Richmond, Colin              Columbia               2:01.38  
 17 Cummings, Richard            Colgate                2:01.63  
 18 Ross, Paul                   Columbia               2:01.91  
 19 Harper, Nicholas             Colgate                2:01.95  
 20 Prieto, Andrew               Colgate                2:03.00  
 21 Heck, Justin                 Columbia               2:03.64  
 22 Cook, Andrew                 Unattached             2:04.62  
 23 Drozdowsky, Daniel           St. Francis            2:05.26  
 24 Cook, Kyle                   Columbia               2:10.01  
 
Event 15  Women 400 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Love, Kaitlyn                Army                   1:03.26   10   
  2 Minella, Alicia              Colgate                1:05.86    8   
  3 Niemiec, Jessica             Army                   1:08.59    6   
 
Event 16  Men 400 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Gilbert, Casey               Binghamton               53.69   10   
  2 Smith, Christopher           Army                     54.50    8   
  3 Martin, Kyler                Army                     55.66    6   
  4 Cheng, Alex                  Army                     56.78    4   
  5 Conrad, Hayden               Army                     58.71    2   
 
Event 17  Women 200 Meter Dash
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Staily, Christy              St. Francis              26.06  -1.6  1  10   
  2 Taussig, Emily               Binghamton               26.17  -1.6  1   8   
  3 Goldberg, Jessica            Binghamton               26.18  -1.9  2   6   
  4 Pope, Jovanna                Columbia                 26.53  -1.6  1   4   
  5 Atkinson, Alexandra          Colgate                  26.54  -1.9  2   2   
  6 Roose, Katherine             Army                     26.62  -1.6  1   1   
  7 Reid, Samantha               Army                     26.70  -1.6  1 
  8 Forrester, Tonika            Binghamton               26.73   0.4  4 
  9 Ware, Paige                  Binghamton               26.94  -1.9  2 
 10 Leach, Nicole                St. Francis              27.24  -1.6  1 
 11 Olusoga, Daniella            Binghamton               27.28  -0.6  3 
 12 Conter, Jess                 Binghamton               27.40  -1.6  1 
 13 Luchsinger, Lisa             Binghamton               27.49  -1.9  2 
 14 Sanacore, Amanda             Binghamton               27.62  -0.6  3 
 15 Strother, Kori               Colgate                  27.67   0.4  4 
 16 Vosteen, Katrina             St. Francis              27.68  -1.9  2 
 17 O'Dell, Alice                Binghamton               28.19  -0.6  3 
 18 Eicher, Catherine            Binghamton               28.25   0.4  4 
 19 Eberhart, Michelle           Binghamton               28.83  -0.6  3 
 20 Wickes, Sara                 Binghamton               29.06  -1.9  2 
 21 Hartough, Meagan             Binghamton               29.39  -0.6  3 
 
Event 18  Men 200 Meter Dash
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Jackson, Marcus              Army                     22.54  -1.9  1  10   
  2 Connell, Issa                St. Francis              22.64  -0.7  2   8   
  3 Forbes, Cedric               St. Francis              22.72  -1.9  1   6   
  4 Farmer, Everette             St. Francis              22.84  -0.7  2   4   
  5 Fuca, Jesse                  Binghamton               22.96  -0.7  2   2   
  6 Robinson, Jerome             Binghamton               23.00  -1.9  1   1   
  7 Hoffman, Michael             Army                     23.10  -1.9  1 
  8 Taylor, Patrick              Army                     23.11  -1.9  1 
  9 Rusonis, Anthony             St. Francis              23.13  -0.7  2 
 10 Schnabl, Karl                Binghamton               23.34  -0.6  3 
 11 Green, Matthias              Army                     23.40  -1.9  1 
 12 Lee, Junyoung                Army                     23.42  -0.7  2 
 13 Mezher, Nabil                Army                     23.44  -0.6  3 
 14 Kier, Nolan                  Columbia                 23.57  -0.7  2 
 15 Liefveld, Nigel              Army                     23.98  -0.7  2 
 16 Taylor, Jason                Colgate                  24.07  -1.9  1 
 17 Earnhardt, Brady             Army                     24.84  -0.7  2 
 
Event 19  Women 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Cianci, Katie                St. Francis           18:35.07   10   
  2 Kurz, Ashtin                 Army                  19:32.62    8   
  3 Kelly, Colleen               St. Francis           19:39.19    6   
  4 Redovian, Mikhaila           Colgate               20:42.64    4   
  5 Peterson, Madeline           Colgate               20:45.69    2   
 -- Jackson, Kylie               St. Francis                DNF  
 -- Buck, Emily                  Unattached           X19:18.78  
 
Event 20  Men 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Phelps, Timothy              Colgate               15:10.84   10   
  2 Jester, Daniel               Army                  15:19.27    8   
  3 Castelli, Mark               Army                  15:19.29    6   
  4 Aldrich, Benjamine           Colgate               15:24.28    4   
  5 Silva-Beherns, Raul          Columbia              15:41.12    2   
  6 Chodos, Noah                 Columbia              16:10.75    1   
  7 Burns, Michael               Unattached            16:26.43  
 -- Iandoli, Matthew             Colgate                    DNF  
 
Event 21  Women 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Binghamton  'A'                                     3:50.66   10   
     1) Kisel, Erika                    2) Klein, Kathleen                
     3) Hennig, Jessica                 4) Sullivan, Kaitlin              
  2 Colgate  'A'                                        3:51.31    8   
     1) Atkinson, Alexandra             2) Minella, Alicia                
     3) Snell, Megan                    4) King-Prunty, Jamie             
  3 St. Francis (Pa.)  'A'                              3:55.79    6   
     1) Jones, Maura                    2) Staily, Christy                
     3) Leach, Nicole                   4) LaRose, Keishana               
  4 Army  'A'                                           4:03.32    4   
     1) Collins, Jillian                2) Dowdy, Shalala                 
     3) Gordon, Ashley                  4) Niemiec, Jessica               
  5 Army  'B'                                          x4:06.36  
     1) Moton, Elizabeth                2) Sutherland, Allie              
     3) Comfort, Jennifer               4) Danilack, Lindsey              
  6 Binghamton  'B'                                    x4:11.59  
     1) Clark, Mallory                  2) Taussig, Emily                 
     3) Hinton, Shavonna                4) Elliott, Abigail               
 -- Colgate  'B'                                            DNF  
     1) Kates, Kiki                     2) Hanrahan, Emily                
     3) Moylen, Arielle                 4) Edmunds, Hilary                
 
Event 22  Men 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Columbia  'A'                                       3:18.38   10   
     1) Miner, Sam                      2) Kovalczyk, Billy               
     3) Woode, Denzel                   4) Donley, Brendan                
  2 Binghamton  'A'                                     3:19.44    8   
     1) Gilbert, Casey                  2) Robinson, Jerome               
     3) Al-Doori, Zaid                  4) Arnett, Cazal                  
  3 Army  'A'                                           3:21.99    6   
     1) Cheng, Alex                     2) Jackson, Marcus                
     3) Jones, Christopher              4) Wilson, Clyde                  
  4 St. Francis (Pa.)  'A'                              3:23.28    4   
     1) Rusonis, Anthony                2) Forbes, Cedric                 
     3) Foster, Lloyd                   4) Farmer, Everette               
  5 Colgate  'A'                                        3:28.18    2   
     1) Nieliwodski, Michael            2) Boucher, Mitchell              
     3) Metivier, Timothy               4) Harper, Nicholas               
  6 Army  'B'                                          x3:32.64  
     1) Liefveld, Nigel                 2) Colon, Jose                    
     3) MacPherson, Ian                 4) Meadows, Tyree                 
  7 Colgate  'B'                                       x3:37.30  
     1) Oliva, Stefan                   2) Cummings, Richard              
     3) Prieto, Andrew                  4) JU, Christopher                
 
Event 23  Women Long Jump
======================================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Christian, Crystal           Army                     5.33m   0.5  17-06.00  10   
  2 Majchrzak, McKenzie          Army                     5.20m   1.4  17-00.75   8   
  3 Sanacore, Amanda             Binghamton               5.07m   0.3  16-07.75   6   
  4 Eberhart, Michelle           Binghamton               4.97m   0.3  16-03.75   4   
  5 Strother, Kori               Colgate                  4.89m   0.2  16-00.50   2   
  6 Ross, Jarietta               Army                     4.86m   1.3  15-11.50   1   
 
Event 24  Men Long Jump
======================================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Veney, Chris                 Binghamton               6.81m   2.2  22-04.25  10   
  2 Ziegler, Eric                Binghamton               6.67m   1.3  21-10.75   8   
  3 Knotts, Eliot                Army                     6.60m   2.1  21-08.00   6   
  4 Traylor, Matt                Binghamton               6.53m   1.7  21-05.25   4   
  5 Somiari, Richard             St. Francis              6.06m   0.9  19-10.75   2   
 
Event 25  Women Pole Vault
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Ginyard, Camille             Binghamton               3.55m   11-07.75  10   
  2 Engle, Sarah                 Columbia                 3.40m   11-01.75   8   
 
Event 26  Men Pole Vault
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Helman, Adam                 Binghamton               4.80m   15-09.00  10   
  2 Quinn, Ian                   Army                     4.65m   15-03.00   7   
  2 Quiller, Robb                Binghamton               4.65m   15-03.00   7   
  4 Slaven, John                 Binghamton               4.50m   14-09.00   4   
  5 Van Benschoten, Mark         Army                    J4.50m   14-09.00   2   
  6 Young, Christian             Army                    J4.50m   14-09.00   1   
  7 Bliss, Michael               Army                     4.20m   13-09.25 
 -- Falbo, Evan                  St. Francis                 NH            
 -- Harris, Justin               Army                        NH            
 -- VanAernam, Eric              Binghamton                  NH            
 
Event 27  Women Hammer Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Okwara, Nnenna               Columbia                50.24m     164-10  10   
  2 Bridge, Christin             St. Francis             49.22m     161-06   8   
  3 Koronios, Joanna             Columbia                46.45m     152-05   6   
  4 Jeffcoat, Makeba             Army                    45.08m     147-11   4   
  5 Gilbert, Catya               St. Francis             43.49m     142-08   2   
  6 Broomfield, Brittany         Binghamton              34.44m     113-00   1   
 
Event 28  Men Hammer Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Snoad, Nicholas              Army                    59.23m     194-04  10   
  2 Dickerson, Duncan            Columbia                54.26m     178-00   8   
  3 Anderson, Colin              Binghamton              51.52m     169-00   6   
  4 Bookhamer, Terry             St. Francis             51.40m     168-08   4   
  5 Dillon, Matthew              Army                    50.30m     165-00   2   
  6 Feathers, Greg               Binghamton              47.27m     155-01   1   
  7 Geary, Scott                 Army                    46.55m     152-09 
  8 Stout, Brent                 Army                    44.08m     144-07 
  9 Heikkila, Pat                Binghamton              44.00m     144-04 
 10 Almendarez, Mathew           St. Francis             42.01m     137-10 
 11 Bensaull, Jason              Binghamton              35.77m     117-04 
 12 Baranowsky, Dylan            St. Francis             34.42m     112-11 
 
Event 29  Women Javelin Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Bradway, Bonny               Army                    40.69m     133-06  10   
  2 Murray, Alexis               Binghamton              39.70m     130-03   8   
  3 Odunze, Chisom               Army                    37.03m     121-06   6   
  4 Goldberg, Jessica            Binghamton              31.78m     104-03   4   
  5 Danilack, Lindsey            Army                    27.12m      89-00   2   
  6 O'Dell, Alice                Binghamton              24.85m      81-06   1   
  7 Wickes, Sara                 Binghamton              24.19m      79-04 
  8 Olusoga, Daniella            Binghamton              22.51m      73-10 
 
Event 30  Men Javelin Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Drozd, Jacob                 Army                    54.41m     178-06  10   
  2 Miller, Peter                Army                    53.30m     174-10   8   
  3 Bensaull, Jason              Binghamton              52.60m     172-07   6   
  4 Baum, Jared                  Columbia                42.79m     140-05   4   
  5 Nelson, Michael              Army                    41.32m     135-07   2   
  6 Kittle, Christopher          Army                    38.62m     126-08   1   
 
Event 31  Women High Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Majchrzak, McKenzie          Army                     1.65m    5-05.00  10   
  2 Miller, Brianna              Army                     1.55m    5-01.00   8   
  3 Galasso, Lauren              Binghamton               1.50m    4-11.00   6   
  4 Miller, Elizabeth            St. Francis              1.40m    4-07.00   4   
 -- Roberts, Monique             Columbia                    NH            
 
Event 32  Men High Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Hall, Nelson                 Binghamton               1.89m    6-02.25  10   
  2 Holland, Earnest             Army                    J1.89m    6-02.25   8   
 -- Waters, Dan                  Binghamton                  NH            
 
Event 33  Women Triple Jump
======================================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Dozier-Lewis, Nandi          Binghamton              11.14m  -1.8  36-06.75  10   
  2 Murray, Alexis               Binghamton              11.12m  -1.3  36-05.75   8   
  3 Ware, Paige                  Binghamton              10.93m  -2.1  35-10.50   6   
  4 Ross, Jarietta               Army                    10.67m  -1.3  35-00.25   4   
  5 Belluche, Emily              Colgate                 10.45m  -0.6  34-03.50   2   
  6 Forrester, Tonika            Binghamton              10.41m  +0.0  34-02.00   1   
  7 Miller, Brianna              Army                     9.43m  -1.8  30-11.25 
 
Event 34  Men Triple Jump
======================================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Somiari, Richard             St. Francis             13.49m  +0.0  44-03.25  10   
  2 Knotts, Eliot                Army                    13.19m  -1.5  43-03.25   8   
  3 Holland, Earnest             Army                    12.57m  -2.5  41-03.00   6   
 
Event 35  Women Shot Put
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Bridge, Christin             St. Francis             14.96m   49-01.00  10   
  2 Anthony, Ashley              Army                    12.56m   41-02.50   8   
  3 Oakes, Abigail               Binghamton              12.31m   40-04.75   6   
  4 Kendrick, Kathryne           St. Francis             12.23m   40-01.50   4   
  5 Broomfield, Brittany         Binghamton              12.12m   39-09.25   2   
  6 Olatunde, Azeezat            Army                    11.56m   37-11.25   1   
  7 Okwara, Nnenna               Columbia                11.47m   37-07.75 
  8 Gilbert, Catya               St. Francis             11.45m   37-06.75 
 -- Onyema, Krystal              Army                      FOUL            
 
Event 36  Men Shot Put
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Geary, Scott                 Army                    15.31m   50-02.75  10   
  2 Heikkila, Pat                Binghamton              14.85m   48-08.75   8   
  3 Jones, Shane                 Army                    14.52m   47-07.75   6   
  4 Crahen, Zackariah            Army                    13.95m   45-09.25   4   
  5 Bookhamer, Terry             St. Francis             13.71m   44-11.75   2   
  6 Gorge, Austin                Army                    13.63m   44-08.75   1   
  7 Almendarez, Mathew           St. Francis             12.30m   40-04.25 
  8 Baranowsky, Dylan            St. Francis             10.86m   35-07.75 
 
Event 37  Women Discus Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Waggoner, Jessica            Army                    46.73m     153-04  10   
  2 Olatunde, Azeezat            Army                    41.93m     137-07   8   
  3 Koronios, Joanna             Columbia                41.86m     137-04   6   
  4 Bridge, Christin             St. Francis             41.22m     135-03   4   
  5 Oakes, Abigail               Binghamton              37.56m     123-03   2   
  6 Anthony, Ashley              Army                    37.18m     122-00   1   
  7 Kendrick, Kathryne           St. Francis             36.99m     121-04 
  8 Broomfield, Brittany         Binghamton              31.87m     104-07 
 
Event 38  Men Discus Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Feathers, Greg               Binghamton              47.92m     157-03  10   
  2 Jones, Shane                 Army                    47.11m     154-07   8   
  3 Anderson, Colin              Binghamton              46.36m     152-01   6   
  4 Geary, Scott                 Army                    46.30m     151-11   4   
  5 Gorge, Austin                Army                    45.44m     149-01   2   
  6 Dickerson, Duncan            Columbia                43.05m     141-03   1   
  7 Crahen, Zackariah            Army                    40.82m     133-11 
  8 Almendarez, Mathew           St. Francis             40.08m     131-06 
  9 Bookhamer, Terry             St. Francis             38.21m     125-04 
 10 Heikkila, Pat                Binghamton              38.15m     125-02 
 11 Pendleton, Jake              Army                    36.32m     119-02 
 12 Baranowsky, Dylan            St. Francis             35.03m     114-11 
 13 Kittle, Christopher          Army                    30.12m      98-10 
 14 Nelson, Michael              Army                    29.00m      95-02 
 
                    Women - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
    1) Army                       162        2) Binghamton                148   
    3) St. Francis (Pa.)          103        4) Columbia                   85   
    5) Colgate                     48                                           
 
                    Men - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
    1) Army                       252        2) Binghamton                141   
    3) Columbia                    63        4) St. Francis (Pa.)          60   
    5) Colgate                     24