Army Sports Hall of Fame Members - Sports Listing

Administrators
Garrison Holt Davidson
Dr. John Feagin, Jr.
Raymond Patrick Murphy
Carl Farnum Ullrich
Albert Vanderbush III
James Wallace
Baseball
John Joseph Boretti
Barry Myers DeBolt
Arnold Anthony Galiffa
Robert Reese Neyland, Jr.
Russell "Red" Potter Reeder Jr.
Stephen Charles Reich
Michael Scott Scioletti
Michael Barnwell Silliman
Eric Gordon Tipton
Men's Basketball
Clennie Lee Brundidge
Randall Walter Cozzens
Arnold Anthony Galiffa
Donald Walter Holleder
Kevin Houston
Robert Montgomery Knight
Michael William Krzyzewski
Charles Robert "Monk" Meyer
Raymond Patrick Murphy
James Eugene Oxley
John Sieba Roosma
William Richard Schutsky
Michael Barnwell Silliman
Gen. Joseph W. Stilwell
Y. Arnold Tucker
"Lighthorse" Harry Wilson
Gary Joseph Winton
Women's Basketball
Alma Jo Cobb
Julie Annette Del Giorno
Tracy Sue Hanlon
Kathryn Ann Macfarlane
Pamela Denise Pearson
Melody Ann Smith
Boxing
Donald Franklin Hull
Men's Cross Country
Carlton Robert Crowell
William Jay Straub
Women's Cross Country
Mary Leslie List
Lauren Miree Rowe
Teresa Agnes Sobiesk
Fencing
Richard Carl Bowman
Football
Robert Paul Anderson
Earl Herbert "Red" Blaik
Felix Anthony "Doc" Blanchard, Jr.
Paul Delmont Bunker
Clennie Lee Brundidge
William Stanley Carpenter, Jr.
Ralph Joseph Chesnauskas
Charles Dudley Daly
Garrison Holt Davidson
Glenn Woodward Davis
Peter Miller Dawkins
Arnold Anthony Galiffa
Edgar W. Garbisch
John Frederick Green
Donald Walter Holleder
Edgar Doug Kenna Jr.
Michael Paul McElrath
Michael Mayweather
Charles Robert "Monk" Meyer
Dennis Mahan Michie
Raymond Patrick Murphy
Robert Martin Novogratz
Richard Albert Nowak
Elmer Quillen Oliphant
Alfred Esper Paulekas
Russell "Red" Potter Reeder Jr.
Alfred Stephen Rushatz
Gary Richard Steele
Joseph Benton Steffy Jr.
Carl Roland Stichweh
Y. Arnold Tucker
Albert Vanderbush III
Peter Joel Vann
"Lighthorse" Harry Wilson
James Curtis Young
Gymnastics
Jonathan Burrell Aaronsohn
Steven Goudreau Marshall
Robert Carver Sears
Hockey
John Joseph Boretti
Ralph Joseph Chesnauskas
George Douglas Clark
David Michael Merhar
John Patrick Riley, Jr.
David Clayton Rost
Lacrosse
James F. "Ace" Adams
Tom Raymond Cafaro
William Stanley Carpenter, Jr.
Peter Byron Cramblet
John Stanley Emmer
Charles Robert "Monk" Meyer
Raymond Patrick Murphy
Jose Raul Olivero
John Laurence Rust
Francis Morris Touchstone
Thomas Truxtun
"Lighthorse" Harry Wilson
Pistol
Richard Louis Shelton
Rifle
Christopher Richard Abalo
Men's Soccer
John Joseph Boretti
Joseph Charles Casey
Jose Rafael Gonzales
Jose Raul Olivero
Joseph Michael Palone
Thomas Truxtun
Thomas Burdick Tyree
Edward Higgins White
Women's Soccer
Alexis Marie Albano
Holly Anne Pedley
Lauren Miree Rowe
Softball
Colleen Marie McCabe
Nicole Rae Robbins
Sprint Football
Dorian Trent Anderson
Squash
Richard Vincent Oehrlein
Walter Henry Oehrlein
Charles Whitney Oliver
Men's Swimming & Diving
Curt J. Alitz
Ted Stephen Kanamine
John Franklin VanSant
Women's Swimming & Diving
Jennifer Anne Grzbek
Chelsea Allegra Haviland
Ann Marie Wycoff
Men's Tennis
Edgar W. Garbisch
Richard Vincent Oehrlein
Walter Henry Oehrlein
Charles Whitney Oliver
Women's Tennis
Melody Ann Smith
Men's Track and Field
Curt Jeffrey Alitz
Daniel James Browne
Carlton Robert Crowell
Richard Thomas Shea, Jr.
Leo V. Novak
Gary Richard Steele
William Jay Straub
Edward Higgins White
Women's Track & Field
Alexis Marie Albano
Alma Jo Cobb
Tracy Sue Hanlon
Mary Leslie List
Lauren Miree Rowe
Teresa Agnes Sobiesk
Elexa Diana Wills
Volleyball
Deann Rana Machlan
Wrestling
Dorian Trent Anderson
John Frederick Green
Cliff Michael Natvig
Alfred Esper Paulekas
Alfred Stephen Rushatz